بسیاری از خانم ها و آقایان عادت دارند در فصل تابستان کفش یا صندل خود را بدون جوراب بپوشند در حالی که به این 8 دلیل پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب توصیه نمی شود:

1-جنس پوست پا به گونه ای نیست که برخورد سطحی نور آفتاب با آن چندان نگران کننده باشد اما اگر تماس نور آفتاب با پوست روی پا زیاد و مداوم باشد جذب اشعه مضر نور خورشید می تواند برای پوست دردسرساز باشد.

2-قرار گرفتن پوست روی پا و کناره های آن در معرض آفتاب می تواند باعث تیره و خشک شدن تدریجی پوست این قسمت های بدن شود.

3-وقتی کفش یا صندل خود را بدون جوراب پا می کنید تماس انواع آلاینده ها، آلودگی های محیطی و گرد و خاک با پوست پا بیشتر می شود و در نتیجه، پاها نیاز بیشتری به شستشو در طول روز پیدا می کنند. شستن مکرر و بیش از اندازه پاها به خصوص در افرادی که پوست خشکی دارند هم باعث خشک و زشت شدن پوست آن می شود. 

4-نپوشیدن جوراب باعث افزایش تماس پوست کف پا با مواد مصنوعی کف کفش می شود. این مساله می تواند زبری و ترک پوست کف پا و پاشنه ها را در افرادی که مستعد ترک و خشکی هستند به دنبال داشته باشد.

5-ابتلا به آلرژی های تماسی در اثر تماس مستقیم پوست پا با رنگ و مواد مصنوعی کفش ها هم می تواند از دیگر عوارض نپوشیدن جوراب باشد.

6-استفاده از جوراب های نخی بدون رنگ، می تواند هم باعث جذب عرق پا و پیشگیری از خیس شدن پاها و کفش ها شود هم جلوی تماس مستقیم با مواد و رنگ های موجود در کفش ها و آلرژی تماسی ناشی از آن را بگیرد و هم از تابش مستقیم نور آفتاب به سطح پاها پیشگیری کند.

7-رسیدگی به پوست پاها در فصل تابستان با شستن و نرم کردن آن ها با کرم های نرم کننده هم می تواند کمک زیادی به حفظ سلامت و زیبایی پاها کند


دلایل پوشیدن جوراب چیست؟

- حرکت آسان پاها در کفش

- گرم نگه داشتن پا

- وسیله ای برای زیبایی

- تمیز نگه داشتن و راحتی پا

- پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری های پوستی