همه می دانیم که کفش های پاشنه بلند باعث جذابیت بیشتر پوشش کلی شده و خانم ها با پوشیدن این نوع کفش اعتماد به نفس بیشتری دارند. اما پوشیدن کفش های پاشنه بلند کار آسانی نیست و حتی برای مدت زمان طولانی ممکن است دردناک باشد. با این حال از مد کنار نمی روند و همیشه مورد علاقه خانم ها هستند. تاریخ استفاده از آن به مصر باستان و 3500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد.

  • تمام پاشنه ها بد نیستند

بعضی پاشنه ها برای سلامت بدن و پا مفید هستند. اکثر افراد به گونه ای راه می روند که قوزک پا و زانوها اندکی به داخل خم می شود و این مسئله برای بدن مضر است. پاشنه هایی به بلندی حدودا 2 اینچ از به وجود آمدن چنین وضعیتی در هنگام راه رفتن جلوگیری می کنند و فشار را از روی ماهیچه ساق پا برمی دارند.

  • تا چند سالگی پاشنه بلند خواهید پوشید؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که تا چند سالگی در هنگام خرید کفش های پاشنه بلند را انتخاب می کنید وحاضرید درد آن را نیز تحمل کنید؟ تحقیقات نشان می دهد که به صورت میانگین خانم ها از سن 12 سالگی به پوشیدن کفش های پاشنه بلند روی می آورند و تا سن 63 سالگی ادامه دارد. به جرات می توان گفت اکثریت خانم ها تا سن 60 سالگی هنوز باشنه بلند را ترجیح می دهند.

  • ابتدا آقایان پاشنه بلند پوشیدند

در تاریخ معاصر آمده است که ابتدا آقایان کفش پاشنه دار به پا کردند زیرا این پاشنه ها کمک می کرد که پاها در هنگام اسب سواری محکم تر و راحت تر در رکاب قرار گیرند. گفته می شود که روال پوشیدن کفش پاشنه بلند برای خانم ها از قرن 16 در ایتالیا آغاز شد. زمانی که زنی اشراف زاده به نام (Catherine de Medici) قصد کرد با پوشیدن کفش پاشنه بلند قد خود را به خواستگارش که پادشاه آینده فرانسه بود (Henry II)، نزدیک کند.

  • دویدن با پاشنه بلند خطرناک است

همه ما این را می دانیم اما خطرات جدی و بلند مدت برای سلامتی ایجاد می کند. دویدن با کفش پاشنه بلند باعث ورم مفاصل شده و در سنین بالاتر تبدیل به بیماری آرتروز زود هنگام خواهد شد.

  • شاید کفش ها نشانه باشند

البته که از بسیاری افراد مشهور در صنعت مد شنیده ایم که خانم ها را از کفش هایشان بشناسید و امروزه درباره آقایان نیز گفته می شود. در یونان قدیم ارتفاع پاشنه بازیگران نشان دهنده درآمد و جایگاه اجتماعی آنها بود. بسیاری معتقدند امروز نیز به همین روال است. به کفش های افراد مشهور و پر درآمد دقت کنید. شاید هنوز نیز این کفش ها سمبلی از جایگاه اجتماعی یا القا کننده آن باشند.